Open Source Software

Open Source Software, jak již název napovídá, je programové vybavení s otevřeným zdrojovým kódem. Ten je většinou šířený pod licencí GNU/GPL. Pro uživatele je zajímavý především možností volného šíření (je distribuován zdarma) a také svojí transparentností.

Otevřenost a dostupnost zdrojových kódů přináší dvě velká pozitiva. Jednak platí pravidlo "více očí vidí více chyb", což pro uživatele znamená, že programy jsou bezpečnější. Stejně tak v případě výskytu chyb je možné upozornit vývojáře přímo nebo si aplikaci opravit. Druhou výhodou je, že Open Source programy je možné upravovat a vyvíjet, a tak uspokojit konkrétní požadavky při jejich aplikaci.

Většina toho softwaru je připravena pro instalaci do Windows, Mac OS a do Linuxu, který je také sám o sobě open source.

Podpora

Vzhledem k více jak desetileté praxi s užíváním, úpravami a vývojem Open Source programů mohu nabídnout plnohodnotnou podporu pro tento software. Na základě zkušeností je zde výrazně větší možnost oprav a řešení problémů než v případě komerčních programů obzvláště od velkých firem, které odmítají řešit problémy jednotlivce.

 

S ohledem na velké množství Open Source programů doporučuji před jejich nasazením konzultaci s odborníkem, který může posoudit, zda je daný software vhodný právě pro Vás.

 

 

Linux a další programy

Linux

linuxLinux je moderní operační systém, jehož ovládání je stejně přívětivé či dokonce přívětivější než u jiných systémů. Je sám o sobě velmi dobře zkonstruován a odolává mnoha bezpečnostním útokům. Aktualizace systému jsou dostupné zdarma, včas a každému. Velmi příjemná vlastnost Linuxu je bezpečnost Vašich dat - neodesílá žádné citlivé informace bez vašeho vědomí. V naprosté většině případů systém nevyžaduje restart k projevení změn. Chování Linuxu je za každých okolností předvídatelné, ovladatelné a dohledatelné. S Linuxem se nedostanete do situace, kdy byste nemohli přijít na to, co a jak systém nebo aplikace dělá. Všechny služby, které na systému běží, máte plně pod kontrolou.

Firefox

firefoxFirefox je moderní webový prohlížeč s otevřeným zdrojovým kódem. Vysokým výkonem a elegantním uživatelským rozhraním. Velkou výhodou tohoto webového prohlížeče je možnost individuálního nastavení podle vkusu konkrétního uživatele. Přizpůsobení se provádí instalací rozšiřujících doplňků a motivů vzhledu.

Thunderbird

thunderbidThunderbird je efektivní poštovní klient s otevřeným zdrojovým kódem. Stejně jako Firefox umožňuje instalaci doplňků, například kalendáře. Thunderbird klade velký důraz na bezpečnost uživatele. Díky dobrému návrhu aplikace se uživatel nemusí obávat počítačových virů či podvodných e-mailů. Je nutné podotknout, že Thunderbird nenahrazuje funkci antivirového programu či firewallu. Program v sobě obsahuje nástroj na filtrování nevyžádané pošty (spamu).

Libreoffice

libreofficeLibreOffice je kvalitní kancelářský balík pro Windows, Macintosh a Linux, který nabízí šest plnohodnotných aplikací pro práci s vašimi dokumenty a daty. Základem je textový editor Writer, který je plnohodnotným ekvivalentem k programu MS Word. Dále balík obsahuje tabulkový procesor Calc, který je ekvivalentem MS Excel, nástroj na tvorbu prezentací Impress (ekvivalent MS PowerPoint). Balík také  obsahuje kreslící program Draw, databázový nástroj Base a nástroj pro tvorbu vzorců a formulářů Math.

GIMP

gimpGIMP neboli GNU Image Manipulation Program („GNU program pro úpravy grafiky“) je svobodná multiplatformní aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky. Používá se zejména pro úpravy fotografií, tvorbu webové grafiky a podobné účely. Kromě široké škály rastrových nástrojů obsahuje i některé vektorové funkce, které jsou užitečnou pomůckou při práci s rastrovou grafikou (cesta, písma atd.).